FOTO. CSS Slatina a eliminat CSU Craiova în optimile Cupei României Under 19

Performanţă extraordinară pentru echipa de fotbal CSS Slatina. Gruparea aflată sub comanda lui Marius Popa a învins CSU Craiova, scor 4-3, obţinând astfel calificarea în sferturile Cupei României Under 19. CSS Slatina era cotată cu a doua şansă, însă a reuşit un joc foarte bun, accederea în faza superioară a competiţiei fiind pe deplin meritată.

Slătinenii au deschis scorul dintr-un penalty, transformat de Turlea, iar la jumătatea primei reprize au reuşit să majoreze scorul, cu o execuţie la colţul lung, din interiorul careului, reuşită de Coman. Adversarii au restabilit egalitatea, scor 2-2, înainte de intarea la vestiare, marcând cele două goluri în doar câteva minute.

Actul secund a fost, de asemenea, aprig disputat, însă CSS Slatina a reuşit să se desprindă, scor 4-2, prin golurile marcate de Nichita şi Manea. CSU Craiova a alergat după egalare, însă şi-a trecut în cont doar o reuşită. În ciuda presiunii puse pe CSS Slatina, jocul s-a încheiat cu victoria slătinenilor, scor 4-3.

„Aveam a doua şansă în acest meci, însă această victorie este o încununare a unei munci extraordinare. Am avut dăruire, pot spune că rezultatul este meritat. Am întâlnit una dintre cele mai bune echipe din ţară, cred că atât noi, cât şi ei, meritam să evoluăm în Liga Elitelor, dar am avut neşansa de a disputa meciurile decisive pe o vreme neprielnică fotbalului”, a declarat antrenorul echipei CSS Slatina, Marius Popa.

Sferturile de finală ale Cupei României Under 19 se vor disputa în 2018. Înainte de a elimina CSU Craiova, CSS Slatina a trecut de SCM Râmnicu Vâlcea, echipă care activează în elita fotbalului românesc.