FOTO. CSM Slatina obţine un punct pe terenul celor de la Viitorul Dăeşti

După trei victorii în acest sezon cu Viitorul Dăeşti, în cea de-a patra confruntare, disputată în această după-amiază, pe terenul formaţiei vâlcene, CSM Slatina obţine un punct preţios care o aduce mai aproape de barajul de promovare în Liga a II-a. Slătinenii au încheiat cu o remiză, scor 1-1, printr-un gol marcat de Radu Necşulescu, din penalty, în minutul 90+3. În urma acestui rezultat, gruparea slătineană are în continuare un avans de 8 puncte faţă de locul secund, ocupat după această etapă de CSM Alexandria, care a învins cu 3-0 formaţia Vediţa Coloneşti.

Slătinenii au început bine jocul, cu o ocazie mare a lui Popovici, care, lansat în adâncime, a şutat de la 15 metri, însă portarul a scos in extremis cu piciorul (min.9). În minutul 18, Doorin Toma obţine o lovitură liberă de la 17 metri, lateral dreapta, Doman execută în zid, mingea îi revine şi centrează în careu, de unde Manea reia puţin pe lângă bară.

Contrar cursului jocului, Viitorul Dăeşti deschide scorul. Pisăru respinge în centru un balon, iar Marian Manea, în încercarea de a respinge, faultează în marginea careului de 16 metri. Lovitura liberă centrală este bătută de Cristian Munteanu, pe jos, printre zid, Viitorul Dăeşti reuşind să înscrie în minutul 24.

În minutul 35, Dorin Toma este faultat dur de Cristian Munteanu, care vede al doilea galben. Până la intrarea la vestiare, slătinenii şi-au mai trecut în cont două ocazii notabile, prin Manea şi Popvici.

Actul secund, slătinenii au stat aproape tot meciul cu fundaşii la jumătatea terenului, punând presiune pe adversar, însă golul egalizator a venit abia în finalul partidei. Manea centrează în careu, Necşulescu deviază balonul până la Doman, care este faultat dur în 5 metri, de un adversar, obţinând penalty. Lovitura de la unsprezece metri este executat bine de Necşulescu, care aduce egalarea în minutul 90+3.

Cu acest rezultat, CSM Slatina se menţine pe primul loc în clasamentul play-off-ului, cu un avans de 8 puncte faţă de echipa de pe locul II, CSM Alexandria, care s-a impus pe teren propriu cu Vediţa Coloneşti, scor 3-0.

Pentru CSM Slatina urmează trei meciuri pe teren propriu, cu CSM Alexandria, Vediţa Coloneşti şi Viitorul Dăeşti, urmând ca în ultima etapă a play-off-ului să întâlnească, în deplasare, CSM Alexandria. După aceste partide, vor urma barajele de promovare în Liga a II-a. Prima clasată din seria a VI-a va juca cu ocupanta locului secund din seria a V-a, iar a doua clasată din seria a VI-a va întâlni prima clasată din seria a V-a. Se va juca tur-retur, iar câştigătoarele vor evolua între ele, tur-retur. Marea câştigătoare va promova în Liga a II-a.