FOTO.„Crosul Primăverii Slatina-5k”, parcurs in 15 minute. 179 de concurenți au luat startul competiției dedicate iubitorilor de mișcare

Evenimentul dedicat iubitorilor de mișcare, Crosul Primăverii Slatina-5k, organizat în premieră de Primăria municipiului Slatina, s-a bucurat de un real succes. Pe lângă slătineni, la start s-au aflat craioveni, bucureșteni, dar și alți pasionați de miscare din împrejurimi. Traseul a cărui distanță a avut cinci kilometri a fost câștigat de atletul Andrei Ștefana, campion național la 5.000 de metri. Sportivul legitimat la CSM Craiova a avut cel mai bun timp, 15 minute și două secunde. Prima care a trecut linia de sosire, la feminin, a fost tot o sportivă care practică atletismul, Ionela Puia.

Au profitat de vremea frumoasă și au ales să facă mișcare. 179 de persoane s-au aliniat la startul evenimentului, aflat la prima ediție, Crosul Primăverii Slatina-5k, organizat de Primaria municipiului Slatina.

Concursul a fost dedicat tuturor iubitorilor de mișcare, cu vârsta peste 18 ani. Premierea s-a făcut pe categorii de vârstă, masculin 18-39 de ani/ peste 40, feminin 18-39 de ani/peste 40. De asemenea, au fost premiați cel mai vârstnic și cea mai vârstnică participantă.

Cel mai bun timp a fost obținut de către atletul Andrei Ștefana, campion național la 5.000 de metri, campion balcanic la 3.000 de metri obstacole, și medalit cu bronz la Campionatul European. Sportivul legitimat la CSM Craiova a parcurs cei cinci kilometri în doar 15 minute. La fete, linia de sosire a fost trecută tot de către o sportivă de performanță, Ionela Puia care a înregistrat 17 minute și 35 de secunde.

A fost foarte frumos concursul, foarte bine organizat, traseul minunat, voi mai veni la Slatina. A fost un antrenament foarte bun pentru mine. Atletismul este un mod de viață pentru mine, făcând asta de aproape 20 de ani, nu puteam să ratez un astfel de eveniment. Astfel de acțiuni reprezintă o modalitate extraordinar de bună de a promova sportul", a spus, la finalul traseului, concurentul cu cel mai bun timp, Andrei Ștefana.

Organizatorii au premiat primii cinci câştigători, la categoria masculin şi feminin, indiferent de categoria de vârstă cu sume între 200 și 1.000 de lei. De asemenea, primii trei câştigători de la fiecare categorie de vârstă au fost premiați cu sume între 100 și 300 de lei. Câte 100 de lei  a fost valoarea premiului pentru cel mai vârstnic şi cea mai vârstnică participantă.

Primarul municipiului Slatina, Emil Moț, a fost cel care i-a premiat pe câștigători, asigurându-i totodată că evenimentul va deveni tradiție. Mai mult, municipalitatea anunță investiții serioase, care să vină în sprijinul iubitorilor de mișcare, cum ar fi crearea de piste pentru bicicliști.

„Au participat 179 de concurenți, ceea ce este foarte bine. Sunt oameni din Craiova, București, bineînțeles din Slatina, care este reprezentată foarte bine de Slatina Running, dar și alți locuitori ai orașului nostru. Sunt câțiva profesioniști, care aleargă foarte bine, este o zi frumoasă, prielnică pentru mișcare. Sper ca a doua ediție să aibă mai mulți participanți, să ne bucurăm cu toții de acest mod sănătos de petrecere a timpului liber. Întodeauna locuitorii din Slatina au iubit mișcarea. După cum știți, există un proiect foarte mare pentru reducerea emisiilor de carbon la tot ceea ce înseamnă iluminat public și transport în comun. În cadrul acestui proiect, sunt prevăzute înființarea unor piste de biciclete. Este un proiect foarte mare, de 19 milioane de euro, pe care sunt mai mult ca sigur că-l vom accesa", a declarat primarul Slatinei, Emil Moț, inaintea startului concursului.

Câștigători masculin 18-39 de ani: locul I- Andrei Ștefana, locul II- Daniel Betej, locul III- Cristian Enescu.

Câștigători masculin peste 40 de ani: locul I- Cristian Enescu, locul II- Lucian Labă, locul III- Ciprian Neacșu, locul IV-a, Constantin Stegaru, locul V- Vasile Ciobanu.

Câștigători feminin 18-39 de ani:locul I- Ionela Puia, locul II- Raluca Mardale, locul III- Viki Sander.

Câștigători feminin peste 40 de ani: locul I- Angela Troceanu, locul II- Ana Cojocaru, locul III- Ioana Păcală.

Cel mai vârstnic participant: Ionel Vișan (72 de ani), iar cea mai vârstnică reprezentantă a sexului frumos a fost Georgeta Budea, 60 de ani.