CSM Slatina, victorie pentru menținerea pe primul loc

CSM Slatina s-a impus, scor 2-0, în meciul de pe teren propriu cu CS Blejoi. Slătinenii au dominat de o manieră clară întâlnirea, fiind meciul în care și-au creat cele mai multe ocazii de gol, însă au ratat incredibil din toate pozițiile. S-a terminat cu o victorie, iar gruparea slătineană rămâne în fruntea ierarhiei seriei Ligii a III-a.

CSM Slatina a câștigat, mai clar decât o arată scorul, meciul de pe teren propriu cu CS Blejoi, pe care l-a dominat de la un capăt la altul. Cel puțin șapte mari ocazii clare de gol au fost ratate de slătineni, Vlada, Vasile Gheorghe, Dorin Toma, Cosmin Căpățînă și Alexandru Capătă fiind câțiva dintre jucătorii care au avut ocazii uriașe de a marca.

Nou-intrat pe teren, atacantul Alexandru Capătă a fost din nou decisiv, reușind să aducă deschiderea scorului în minutul 65. Majorarea a fost reușită de Cosmin Căpățînă în minutul 85. S-a terminat 2-0, scor ce ar fi putut lua proporții dacă slătinenii nu se întreceau în ratări.

Cu această victorie, CSM Slatina rămâne în fruntea ierarhiei, la golaveraj, echilibrul din clasament menținându-se dupa ce în meciurile disputate vineri și Flacara Moreni a câștigat.

La meciul de pe Stadionul 1 Mai s-a aflat și cunoscutul om de fotbal, Gheorghe Chivorchian, care a asistat la jocul slătinenilor alături de antrenorul lotului Under 18 al României, Dan Oprescu, și directorul Clubului Sportiv Municipal, Cătălin Ilie.