CSM Slatina, victorie pentru a se menține pe locurile fruntașe

CSM Slatina leagă victoriile. După succesul de pe teren propriu cu satelitul Universității Craiova, gruparea slătineană a câștigat și meciul din deplasarea cu CS Balotești. Slătinenii s-au impus cu 2-0 prin golurile marcate de Marian Vlada ('41) și Cosmin Căpățînă ('76).

Slătinenii au revenit cu cele trei puncte de pe terenul echipei CS Balotești, la capătul unei partide pe care au dominat-o. Marian Vlada a adus deschiderea scorului în minutul 41. Atacantul grupării slătinene a trimis în poartă o minge respinsă de portarul gazdelor, după un șut al lui Toma Bodri.

CSM Slatina a majorat avantajul în minutul 76, prin Cosmin Căpățînă, care a executat perfect o lovitură liberă. Slătinenii au mai avut câteva ocazii importante, dar și un gol anulat la Cotigă, în debutul confruntării.

De menționat că ambele echipe au evoluat în zece oameni, după ce la gazde Badea a fost eliminat în minutul 21, în timp ce din echipa slătineană Dorin Toma a văzut al doilea galben în minutul 38.

Cu această victorie, CSM Slatina se menține pe locul al doilea, la egalitate de puncte cu Progresul Spartac, avantajată de golaveraj.

Runda viitoare, CSM Slatina va primi vizita celor de la Unirea Bascov.