CSM Slatina, victorie în derby-ul pentru baraj. Gruparea slătineană mai face un pas către Liga a III-a

Pe o vreme potrivnică fotbalului, CSM Slatina s-a impus previzibil în meciul de pe teren propriu cu principala urmăritoare, Petrolul Potcoava, scor 2-0. Golurile au fost marcate de căpitanul de echipă Gabriel Precup, care a deschis tabela cu o execuție la vinclu, în minutul 18, și de Constantin Radu, care a adus majorarea la scurt timp dupa ieșirea de la cabine, minutul 51.

CSM Slatina-Petrolul Potcoava s-a încheiat cu victoria previzibila a grupării pregătite de Bobi Verdeș, scor 2-0. Confruntarea de pe 1 Mai a fost derby pentru consolidarea primului loc, echipa oaspete arătând ambiție de a încurca CSM Slatina în drumul către Liga a III-a.

Pregătirea fizică și valoarea și-au spus cuvântul, diferența fiind făcută în minutul 18 de căpitanul de echipă Gabriel Precup, care a deschis tabela cu o execuție de la 20 de metri, în vinclu. Majoarea a fost adusă în minutul 51 de Constantin Radu, care a finalizat o acțiune ofensivă a slătinenilor, punctând astfel pentru 2-0.

Oaspeții au protestat vehement la o decizie a brigăzii de arbitri. După un duel în careul slătinean, centralul a arătat punctul cu var, însă asistentul a indicat lovitură liberă indirectă.

Petrolul Potcoava a avut primul șut pe spațiul porții în minutul 90, însă goalkeeper-ul Sorin Gavriș a fost la post.

Gruparea slătineană a încheiat meciul cu un om în minus, după ce fundașul central Mircea Scheau a văzut al doilea galben, minutul 85.

Cu victoria înregistrată, CSM Slatina s-a desprins de principala urmăritoare, Petrolul Potcoava, consolidându-și astfel statul de lider.

Gruparea slătineană are obiectiv accederea la baraj, implicit promovarea în Liga a III-a.