CSM Slatina, victorie care îi poate asigura salvarea directă

Echipa de handbal CSM Slatina s-a impus cu scorul 25-20 pe terenul celor de la CSM Galați, la capătul unui meci în care actul secund a adus desprinderea pe tabelă. Cele trei puncte erau capitale în lupta pentru salvarea directă, în condițiile în care după acest joc urmează un alt meci decisiv, cu Dunărea Brăila.

Echipa de handbal CSM Slatina a revenit cu cele trei puncte de pe terenul formației retrogradate, CSM Galați, la capatul unui meci în care slătinencele au reușit să se desprindă în repriza a doua, după ce la pauză scorul era egal, 11-11. S-a încheiat 25-20 pentru gruparea slătineană, care avea mare nevoie de toate cele trei puncte. Cea mai bună marcatoare a fost Clara Vădineanu, cu șapte goluri, urmată de Lorena Ostase, care a avut șase reușite.

Cu această victorie, gruparea slătineană are mari șanse de a-și atinge obiectivul, menținerea directă. Jocul cu Dunărea Brăila rămâne, de asemenea, extrem de important, în condițiile în care în penultima rundă CSM Slatina se va deplasa la Râmnicu Vâlcea, iar în ultima etapă nu are meci programat.

Slătinencele au astfel parte de sărbători liniște, urmând ca de luni să reia antrenamentele pentru pregătirea meciului de pe teren propriu cu Dunărea Brăila, care va reprezenta ultimul joc pe teren propriu din acest sezon.