CSM Slatina - U Craiova 1948, scor 2-3, în cadrul unui ultim test al iernii

CSM Slatina a pierdut jocul cu U Craiova 1948, scor 2-3, după un gol încasat spre finalul jocului. Amicalul a adus un ritm bun de joc, în special în prima repriză, încheiată la egalitate, 2-2, pe parcursul actului secund Bobi Verdeș rulând tot lotul aflat la dispoziție. Jocul cu formația din Bănie a reprezentat ultima verificare înaintea debutului în retur, de pe 2 martie.

CSM Slatina a susținut, sâmbătă, pe terenul sintetic din cadrul Stadionului 1 Mai, un ultim joc amical, disputat tot în compania unei echipe de eșalon superior, U Craiova 1948, formație ce luptă pentru promovarea în Liga a II-a.

Oaspeții au fost cei care au deschis scorul prin Claudiu Bălan, min. 10,  după o eroare colectivă în apărarea slătineană, însă gruparea slătineană a egalat repede. Fundașul central Cristian Preda a trimis cu capul în plasă, în urma unei lovituri de la colțul terenului executate de Ceapă (min. 25).

Slătinenii au trecut în avantaj, scor 2-1, în minutul 38. Atacantul Cosmin Căpățînă a recuperat, la 25 de metri de poartă, un balon degajat greșit de portarul Craiovei, pe care l-a învins cu un lob. Cu puțin timp înainte de pauză, min 42, Craiova a egalat prin Raducanu, care a marcat din interiorul careului, după o acțiune pe partea stângă, stabilin scorul pauzei, 2-2.

Antrenorul grupării slătinene , Bobi Verdeș, a rulat tot lotul pe parcursul actului secund. Oaspeții au marcat în minutul 82 golul victoriei, prin același Răducanu, fost jucător la Viitorul Constanța, care l-a învins pe goalkeeperul echipei Under 19, Simion Velcu, cu un șut la colțul lung (min. 80).

Slătinenii au avut o ocazie mare de egalare, în minutul 87, prin Valeriu Preda, care a reluat spre poartă, din 3 metri, o lovitură de la colț, însă șutul acestuia a fost scos de pe linia porții de portarul Craiovei.

CSM Slatina a încheiat meciurile de pregătire ale iernii, toate cele cinci amicale fiind disputate doar cu echipe ce activează în eșaloanele superioare.

Amicalul cu formația din Craiova a debutat cu un eveniment nefericit. Fundașul central al echipei slătinene, Adrian Bărbuți, a părăsit terenul după câteva minute. Jucătorul a ajuns la spital, după ce a fost călcat pe degetele de la mâna dreaptă, accidentarea fiind destul de serioasă.