CSM Slatina şi-a asigurat participarea la barajul de promovare. Slătinenii mai au nevoie de un punct, pentru a întâlni a doua clasată din seria a V-a

Echipa de fotbal CSM Slatina câştigă, scor 1-0, meciul de pe teren propriu cu Vediţa Coloneşti, printr-un gol marcat în minutul 89 de Alexandru Cincă, care a prins un şut bun, de la aproximativ 20 de metri. Cu această victorie, CSM Slatina este sigură de prezenţa la barajul de promovare în Liga a II-a, însă pentru a termina pe primul loc, astfel încât să întâlnească a doua clasată din seria a V-a, mai are nevoie de un punct din cele două meciuri care urmează, acasă cu Viitorul Dăeşti sau în deplasare cu CSM Alexandria.

Meci aprig disputat, pe Stadionul „1 Mai”, în această după-amiază, contra celor de la Vediţa Coloneşti, echipă ce le-a pus serioase probleme slătinenilor şi de această dată.

Golul victoriei grupării slătinene a venit în minutul 89, când Alexandru Cincă l-a surprins pe portarul celor de la Vediţa Coloneşti, cu o execuţie pe jos, de la aproximativ 20 de metri, după mai multe ocazii ratate, printre care un penalty, în minutul 44, care l-a avut protagonist pe Cătălin Doman.

Victoria slătinenilor a fost una meritată, având în vedere ocaziile, însă şi Vediţa Coloneşti putea marca, prin jucătorul de culoare Njindja Achille, care a creat de multe ori pericol la poarta lui Cătălin Preduţ.

Cu această victorie, CSM Slatina a a acumulat 55 de puncte şi este sigură de accederea la barajul de promovare. Pe locul al doilea în play-off se află Viitorul Dăeşti, cu 50 de puncte, care a învins pe teren propriu CSM Alexandria, care are 47 de puncte. Pentru a fi sigură de primul loc, implicit disputarea primului baraj de promovare contra formaţiei de pe locul al doilea din seria a V-a, FC Pucioasa, CSM Slatina mai are nevoie de un punct din duelurile cu Viitorul Dăeşti, programat runda viitoare pe teren propriu, şi CSM Alexandria, care se va disputa în deplasare.