CSM Slatina obține un punct important în duelul cu Corona Brașov, scor 24-24, după o revenire spectaculoasă

Susținute de public, CSM Slatina, condusă mare parte din meci de Corona Brașov, a reușit o revenire spectaculoasă, reușind să treacă la conducere pe tabela de marcaj în minutul 54, scor 22-21. Slătinencele n-au reușit să-și marească avantajul fragil, însă au ținut-o în corzi pe Corona Brașov, care la 24-24, a avut atacul. Handbalistele pregătite de Victorina Bora s-au apărat bine în ultimele secunde ale confruntării, obținând astfel un punct important în economia clasamentului.

După o primă repriză în care handbalistele slătinene au făcut destul de multe greșeli în apărare, Corona conducând ostilitățile în teren, în actul secund handbalistele pregătite de Victoria Bora, susținute de publicul spectator au alergat neîncetat după egalare.

Ostase aduce golul revenirii în minutul 51, scor 21-21, iar în minutul 54, după o recuperare a slătincelor, Fulgoi trimite în poarta goala, aducând pentru prima data echipa în avantaj, scor 22-21, minutul 54. Adversarele egalează repede, dar Cârligeanu surprinde apărarea cu o pătrundere rapidă, aducând din nou avantajul, scor 23-22, minutul 56. Ostase punctează pentru 24-23, dar din nou Corona egalează. La 24-24, slătinencele se apără bine, reușind să blocheze acțiunile adversarelor, aflate în căutarea loviturii decisive. S-a încheiat egal, un rezultat echitabil după aspectul jocului, slătinencele luptând din greu pentru punctul obținut, extrem de important în economia clasamentului.

Meciul a adus multe eliminări în ambele tabere, cele două formații jucând la un moment dat 4 contra 4. Slatina o încheiat, de asemenea jocul cu un om mai puțin pe teren, punctul obținut fiind extrem de muncit.

Cea mai mare diferență a fost de trei goluri, per total confruntarea fiind destul de echilibrată. Cea mai bună marcatoare în tabăra echipei CSM Slatina a fost pivotul Lorena Ostase, cu 7 goluri, urmată de interul Ștefania Lazăr, cu 5 reușite.

Victorina Bora a catalogat remiza echitabilă, mulțumindu-le totodata suporterilor pentru susținere, în timp ce antrenorul echipei adverse le-a reproșat jucătoarelor sale atitudinea arătata în joc.