CSM Slatina, înfrângere pe terenul echipei U. Cluj, contracandidată la evitarea retrogradării

CSM Slatina a pierdut meciul disputat în deplasare în compania contracandidatei la evitarea retrogradării, U. Cluj, scor 28-23. Gruparea pregătită de Victorina Bora venea după două victorii, obținute cu echipe de top ale Ligii Naționale, însă de data aceasta nu a reușit să mai furnizeze surpriza.
CSM Slatina a pierdut jocul a cărei miza era uriașă. Cu o victorie la U. Cluj, gruparea aflată sub comanda Victorinei Bora scăpa în mare parte de emoțiile retrogradării. Din păcate, gruparea slătineană nu a mai furnizat surpriza așa cum a reușit să o facă cu HCM Râmnicu Vâlcea sau cu vicecampioana de anul trecut, Dunărea Brăila.

Slătinencele au cedat punctele puse în joc cu U. Cluj, care în urma victoriei obținute, 28-23, a egalat CSM Slatina, iar lupta pentru supraviețuire continuă la fel de aprig.

CSM Slatina a făcut o primă repriză bună, aflându-se mai tot timpul la conducere, la cel mult două goluri, duelul fiind extrem de echilibrat. Mai mult, handbalistele pregătite de Victoria Bora au intrat la cabine în avantaj, scor 14-15.

Actul secund a aparținut în totalitate adversarelor, care deși au evoluat în multe momente în inferioritate numerică, s-au desprins pe tabelă, impunându-se cu 28-23.

Cea mai bună marcatoare în tabăra echipei slătinene a fost Alexandra Andrei, care a marcat 13 goluri, în timp ce de la U. Cluj interul Diana Lazăr, cu 10 reușite.

În urma eșecului înregistrat, CSM Slatina a fost egalată la puncte de U. Cluj, însă echipa ardeleană este avantajată de rezultatele din meciurile directe, practic locul zece, ultimul care asigură menținerea directă, apartinându-i.

Liga Națională ia o pauză de aproape o lună, după jocurile din această rundă, ca urmare a acțiunilor de la loturile naționale.

CSM Slatina are programat următorul meci pe teren propriu pe 4 aprilie, cu HC Zalău.