CSM Slatina, înfrângere grea cu U. Cluj, în debutul play-out-lui

Echipa de fotbal CSM Slatina a pierdut, scor 2-4, meciul din prima rundă a play-out-ului, disputat în compania celor de la U. Cluj, iar şansele de menţinere în Liga a II-a sunt aproape inexistente, gruparea slătineană aflându-se la opt puncte distanţă de locul care duce la barajul de salvare de la retrogradare.

Slătinenii au deschis scorul în debutul meciului. Ianis Stoica a obţinut o lovitură de la unsprezece metri, după o intrare imprudentă a lui Dican, iar Daniel Rogoveanu a transformat fără probleme lovitura, punctând pe tabelă pentru 1-0.

U.Cluj a reuşit egalarea dintr-o fază care nu anunţa pericol. Taub l-a surprins pe Grecu cu o execuţie de senzaţie din afara careului, în minutul 28, pentru ca înainte de intarea la vestiare oaspeţii să-şi treacă în cont o bară.

Actul secund a debutat cu gol pentru oaspeţi, în urma unei faze fixe. Un corner de pe dreapta, executat de Ribeiro, iar Victor Dican, scăpat din marcajul lui Manea, a pus latul şi a trimis sub transversală, scor 1-2 (min.49).

Oaspeţii aveau să reuşească desprinderea pe tabelă în minutul 67, după o nouă greşeală uriaşă în echipa slătineană. O minge pierdută în propria jumătate de teren i-a pus pe contraatac pe oaspeţi, iar Mester a trimis pe lângă goalkeeper-ul Nicuşor Grecu, ieşit să-l blocheze. În minutul 75, U. Cluj a mai punctat o dată pe tabelă, prin acelaşi Victor Dican, şi tot dintr-o lovitură de la colţul terenului. Scăpat din nou din marcaj, Dican a reluat cu capul în poarta apărată de Nicuşor Grecu.

Slătinenii au redus din diferenţă prin Ianis Stoica, în minutul 87. Cătălin Doman a centrat de pe dreapta, iar tânărul atacant a reluat frumos cu capul, pentru 2-4.

În urma înfrângerii înregistrate, şansele de menţinere s-au redus aproape în totalitate, gruparea slătineană aflându-se la opt puncte de Ripensia Timişoara, echipă care se află pe locul ce duce la barajul de menţinere.

Runda viitoare, CSM Slatina va întâlni în deplasare Pandurii Târgu Jiu, formaţie aflată de asemenea la un pas de retrogradare.