CSM Slatina încheie meciurile de acasă, din acest an, cu o victorie

CSM Slatina a câștigat cu 2-0 ultimul meci, de pe teren propriu, din 2019. Unirea Bascov, formație care avea o singură înfrângere, a fost adversara grupării slătinene în penultima rundă a turului de campionat. Golurile au fost marcate, în primul act al confruntării, de căpitanul Vasile Gheorghe și atacantul Marian Vlada.

Pe o vreme potrivnică fotbalului, care a adus un teren greu, acoperit de apă, slătinenii au obținut o victorie prețioasă, care-i menține pe locurile fruntașe.

Jucătorii pregătiți de Mihai Ianovschi au făcut o prima repriză foarte bună, în care nu le-au dat nicio șansă adversarilor. După câteva ocazii ratate, golul a venit în minutul 30, când Vasile Gheorghe a trimis în poartă după o pasă bună a lui Necșulescu. Dominarea slătinenilor a continuat, iar Vlada a majorat avantajul în minutul 43. Vârful grupării slătinene a trimis, cu capul, din plonjon, o centrarea în fața porții a lui Cosmin Căpățînă.

Actul secund a fost ceva mai echilibrat, slătinenii au ținut mai mult de minge, fără a mai pune presiunea din prima repriză pe adversar, dar chiar și așa ar mai fi putut marca, de câteva ori, pe contraatac. S-a terminat 2-0, iar gruparea slătineană se desparte de proprii spectatori cu o victorie. De altfel, CSM Slatina nu a pierdut niciun meci acasă în acest tur de sezon, având doar victorii și acel egal cu Progresul Spartac, când oaspeții au egalat în ultima secundă.

Gruparea slătineană va încheia turul, în deplasare, în compania celor de la Olimpic Cetate Râșnov.