FOTO. CSM Slatina, egalată in extremis de Galaţi

Echipa de handbal CSM Slatina a încheiat anul 2018 cu o remiză. Handbalistele aflate sub comanda Victorinei Bora au scăpat victoria din mână în ultimele secunde ale jocului. CSM Galaţi, contracandidată în lupta pentru menţinerea în Liga Naţională, a egalat in extremis, scor 23-23. Gruparea slătineană a pierdut astfel, pe teren propriu, două puncte preţioase în economia clasamentului.

După un debut de partidă echilibrat, CSM Slatina s-a desprins în minutul 45, conducând la patru goluri, scor 19-15. Jocul părea să se îndrepte către o victorie importantă, însă numeroasele greşeli neforţate, dar mai ales lipsa soluţiilor în ofensivă au adus din nou echilibru pe teren. CSM Slatina s-a văzut egalată în minutul 58, însă Alexandra Andrei a punctat pe tabelă, scor 23-22. CSM Galaţi a dat lovitura la ultimul atac poziţional, interul Alla Sheiko reuşind să restabilească egalitatea in extremis, scor 23-23.

CSM Slatina încheie anul 2018 cu o remiză, la capătul unui joc în care s-au pierdut două puncte preţioase în economia clasamentului. Jocul cu CSM Galaţi a reprezentat şi debutul Oanei Chitacu, extremă dreapta sosită de la CSM Roman, care a marcat două goluri.

Cu 11 puncte acumulate, CSM Slatina iernează pe un loc ce asigură menţinerea directă, aflându-se departe de zona fierbinte a clasamentului, însă odată cu reluarea Ligii Naţionale, în luna ianuarie, se anunţă meciuri aprig disputate în lupta pentru supravieţuire.

Marcatoare CSM Slatina: Alexandra Andrei (6 goluri), Clara Vădineanu (5 goluri), Ştefania Lazăr (4 goluri), Oana Chitacu (2 goluri), Lorena Ostase (3 goluri), Fulgoi (un gol), Cârligeanu (un gol), Stoicănescu (un gol).