CSM Slatina a remizat, scor 1-1, cu Farul Constanţa, la capătul unei partide aprig disputate

Echipa de fotbal CSM Slatina a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul de pe teren propriu cu Farul Constanţa, echipă care luptă pentru a prinde paly-off-ul Ligii a II-a. Jucătorii pregătiţi de Dinu Todoran au deschis scorul în debutul actului secund, prin nou-intratul Constantin Radu, însă, pe fondul unei greşeli în apărare, s-au văzut egalaţi în minutul 70, meciul încheindu-se astfel cu o remiză.

CSM Slatina a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul din cadrul rundei a XVIII-a a Ligii a II-a. Jocul a fost aprig disputat, pentru ambele echipe punctele puse în joc fiind extrem de preţioase. Dacă gruparea slătineană luptă pentru supravieţuire, oaspeţii se bat pentruz a prinde, pe ultima sută de metri, play-off-ul.

Oaspeţii au avut prima ocazie, în minutul 25, prin Măzărache, însă goalkeeper-ul Grecu a reţinut reluarea cu capul din interiorul careului. Slătinenii au ripostat prin Vasile Gheorghe, care a prins un şut bun de la 20 de metri, puţin peste transversală, iar câteva minute mai târziu, Ianis Stoica, a reluat din întoarcere, de la 18 metri, balonul trecând puţin pe lângă bară. Cu cinci minute înainte de intarea la vestiare, oaspeţii au acuzat vehement anularea unui gol, însă „centralul” fluierase înainte de şutul pe poartă a lui Liviu Mihai, după ce tuşierul a semnalizat un fault în atac asupra lui Demici.

Actul secund a adus deschiderea scorului. Trimis pe teren în locul lui Doman, Constantin Radu a marcat la prima atingere de balon. Bodri a trimis un balon peste apărare, iar Constantin Radu a reuşit să preia şi să şuteze la prima bară, aducându-i pe slătineni în avantaj, scor 1-0.

Ianis Stoica ar fi putut majora avantajul, în minutul 50. Tânărul atacant a luat o acţiune pe cont propriu, însă şutul său de la distanţă s-a dus puţin peste transversală. Oaspeţii au egalat în minutul 70, la o fază în care slătinenii s-au complicat în apărare. O minge centrată de pe partea stângă la bara a doua, goalkeeper-ul Grecu rămâne pe linia porţii, iar Damaşcan reia cu capul, de lângă fundaşii slătineni, şi trimite cu capul din 2 metri, aproape de bară, fără ca portarul Nicşor Grecu să mai poată facă ceva.

Câteva minute mai târziu, Grecu a avut o dublă paradă, reuşindă să blocheze două şuturi din careu, pentru ca în minutul 75, CSM Slatina să rateze ocazia meciului. Necşulescu a zguduit bara transversală cu o execuţie frumoasă, din marginea suprafeţei de pedepse, jocul încheindu-se astfel la egalitate, scor 1-1.

Runda viitoare, CSM Slatina va întâlni, în deplasare, CSM Reşiţa, urmând ca peste două etape pe Stadionul „1 Mai” să vină Ripensia Timişoara.