CSM Slatina a debutat cu o victorie în Liga a III-a. Vasile Gheorghe, autorul golului pentru primele trei puncte

Nou-promovată în Liga a III-a, CSM Slatina a debutat cu dreptul, reușind să-și treacă în cont primele trei puncte, în urma victoriei obținute, pe teren propriu, scor 1-0, cu Sporting Roșiori. Golul victoriei a fost marcat de căpitanul de echipă, Vasile Gheorghe. Slătinenii au avut alte câteva ocazii clare, printre care o bară, însă meciul s-a încheiat cu o victorie la limită, extrem de muncită.

CSM Slatina s-a impus, scor 1-0, în meciul de debut al Ligii a III-a, pe teren propriu, cu Sporting Roșiori, la capătul unui joc controlat în totalitate, dar presărat cu ratări foarte mari.

Cosmin Căpățînă a a trecut pe lângă gol în minutul 25, însă lobul acestuia peste portar s-a oprit în transversală. Puțin mai târziu, Capătă a trimis,  din 6 metri, pe lângă bară, pentru ca Vasile Gheorghe să aducă golul cu puțin timp înainte de intrarea la vestiare. Căpitanul grupării slătinene a punctat pentru 1-0 în minutul 43, cu o execuție plasată, din marginea careului.

Slătinenii au abordat actul secund cu aceeași atitudine dominantă. David Oprescu a ratat prima ocazie a reprizei a doua în minutul 52. Acesta a pătruns pe dreapta, însă șutul său la colțul scurt, a fost scos de portar. Vasile Gheorghe a mai trecut pe lângă majorare, cu o execuție din lovitură liberă, pentru ca pe măsura scurgerii timpului slătinenii să continue presiunea în căutarea golului care să aducă liniștea. Grigore Ceapă a ratat de două ori șansa, una dintre ele fiind o ratare monumentală. Scăpat singur spre poartă, atacantul slătinenilor a driblat portarul, însă a șutat incredibil peste transversală, deși poarta era goală (min. 80). S-a terminat 1-0, la capătul unui joc în care oaspeții au avut o singura ocazie, o minge plouată în careu, scoasă de goalkeeper-ul Grecu, peste transversală, însă succesul a fost unul extrem de muncit, având în vedere multele ocazii ratate.

Suporterii prezenți în tribunele Stadionului 1 Mai au avut șansa de a primi un tricou cu însemnele echipei, campania demarată de Primăria municipului Slatina, în cadrul căreia au fost acordate gratuit 2.000 de tricouri, a continuat și în ziua meciului.

CSM Slatina va întâlni, runda viitoare, în deplasare, formația doljeană Tractorul Cetate.

CSM Slatina: Grecu, Militaru, Cotigă, Manea, Dan Popescu, Ovidiu Popescu (min. 90 Daniel Turlea), David Oprescu, Radu Necșulescu (min. 85 Dorin Toma), Cosmin Căpățînă (min. 77 Constantin Radu), Capătă (min. 65 Grigore Ceapă).