Bobi Verdeș, după victoria cu 2-0 înregistrată în manșa tur a barajului: "Vom mai munci o săptămână și cu siguranță vom promova"

CSM Slatina are prima șansă la promovare, după victoria cu 2-0 înregistrată în manșa tur a barajului de promovare cu Gloria Cornești. Promovarea se va decide pe 22 iunie, cu începere de la ora 17.30, pe terenul campioanei din Dâmbovița, însă slătinenii au prima opțiune, având în vedere faptul că pleacă cu un avantaj de două goluri, iar cel mai important aspect este că nu au primit gol acasă. Terenul greu de la meciul tur, din cauza ploii căzute, le-a dat un pic planurile slătinenilor peste cap, care ținteau o victorie detașată, însă jucătorii pregătiți de Bobi Verdeș se pregătesc în această săptămână pentru a câștiga și pe terenul adversarei.

Meciul tur din cadrul barajului de promovare s-a disputat pe un teren greu, din cauza ploii torențiale căzute, ceea ce a făcut mai dificilă misiunea slătinenilor în a desface apărarea formației vizitatoare.

A fost un meci de luptă în care presiunea mare a fost pe echipa slătineană, care trebuia să înscrie. Mijlocașul central Florin Tudor a adus deschiderea scorului în minutul 35. Acesta a reluat sub transversală o deviere cu capul în careu a lui Preda, iar Cosmin Căpățînă, care mai ratate câteva oportunități, printre care o bară, a dus scorul la 2-0 în minutul 80, cu o execuție la colțul lung, la semiînălțime, din interiorul careului, lateral stânga.

Singura ocazie periculoasă a oaspeților a fost în minutul 82, apărută pe fondul unei greșeli în apărarea slătineană, dar fundașul central Cristian Preda a salvat situația, respingând în ultimul moment din fața porții.

Antrenorul grupării slătinene, Bobi Verdeș, a declarat după meci că terenul a reprezentat un dezavantaj mare pentru echipa sa, care chiar și așa a fost aproape de o victorie mai clară. Acesta a declarat ca se va munci în continuare, astfel încât echipa să sărbătorească sâmbătă promovarea în Liga a III-a.

"Îmi felicit jucătorii pentru dăruire, pentru efortul pe care l-au făcut. Ne-a dezavantajat această ploaie torențială, care a venit înainte de meci. N-am ce să le reproșez din punct de vedere al atitudinii. Am suferit astăzi, am câștigat cu 2-0, probabil așa a vrut Dumnezeu să suferim până în ultimul minut. Ne vom pregăti foarte bine în această săptămână, până la meciul tur. Per ansamblu, cred că puteam câștiga cu 3, 4-0, nu a fost să fie, ne vom pregăti cum trebuie pentru retur. Am muncit un an, toată lumea știe că obiectivul este promovarea, vom mai munci o săptămână, iar sâmbăta viitoare sper să promovăm", a declarat Bobi Verdeș, imediat după meciul disputat pe Stadionul 1 Mai.