FOTO. CSM Slatina pierde, scor 22-24, duelul cu Minaur Baia Mare

Echipa de handbal CSM Slatina a pierdut, scor 22-24, meciul cu Minaur Baia Mare, susţinut pe teren propriu, în cadrul etapei a II-a a Ligii Naţionale.

Handbalistele slătinene au început greu jocul, primul gol fiind marcat abia în mintul 7, prin Adina Cîrligeanu. Jucătoarele pregătite de Victorina Bora au fost nevoite să alerge tot timpul după adversare, care s-au instalat la conducere din debutul partidei. Slătinencele au marcat doar şapte goluri în primele 30 de minute, jocul încheindu-se  cu scorul de 7-11, la pauză.

Debutul actului secund le-a adus tot pe oaspete în prim plan, însă pe măsura scurgerii timpului slătinencele au reuşit să mai echilibreze jocul, cel mai strâns scor fiind 17-19, în minutul 50.

S-a terminat 22-24, în ciuda eforturilor slătinencelor de a obţine măcar un egal din confruntarea cu Minaur Baia Mare, formaţie care de asemenea venea după o înfrângere.

• Foto FOTO. CSM Slatina pierde, scor 22-24, duelul cu Minaur Baia Mare

Cea mai bună marcatoare în tabăra echipei slătinene a fost interul Lixăndroiu, cu şase goluri marcate, urmată de Hermina Olaru, care a punctat pe tabelă de patru ori.

În tabăra celor de la Minaur Baia Mare, s-au evidenţiat slătineanca Luciana Popescu, dar şi stranierele Vucajlovic şi Cazanga, care au marcat câte trei goluri.

Victorina Bora a declarat, la finalul partidei, că diferenţa a fost făcută de experienţă. De asemenea, a precizat că au venit multe jucătoare noi, care trebuie integrate în echipă.

Runda viitoare, CSM Slatina va întâlni, peste doar câteva zile, pe 4 septembrie, în deplasare, campioana ţării, Rapid Bucureşti.