Balş 13º C
Caracal 14º C
Corabia 15º C
Drăgăneşti-Olt 14º C
Piatra Olt 13º C
Potcoava 12º C
Scornicesti 13º C
Slatina 13º C
 
Duminică, 23 noiembrie 2014   Mica publicitate Arhivă Contact Căutare:
 
Unimineral Agregate Noua
Logo Gazeta Nouă
Elpreco bun
Eveniment » 9 iunie 2011, ora: 18:14
facebook twitter Feed rss
 
Silviu şi Florentina Teodorescu, la un pas de celula lui Constantin Enache

Victimele Mafiotului, ţepari de ultimă speţă

Acest articol conţine 2 poze
Victimele Mafiotului, ţepari de ultimă speţă

Două dintre victimele Mafiotului, care îl acuză direct de cămătărie, şantaj şi ameninţare, nu sunt altceva decât nişte ţepari de primă clasă. Spăşiţi, temători, cu privirile plecate, aşa s-au afişat la două termene soţii Silviu şi Florentina Teodorescu, după care n-au mai binevoit să apară.

de Diana Berbecaru
diana.berbecaru@gazetanoua.ro

Cei doi nu sunt nici pe departe ceea ce vor să pară. Teodoreştii au în acest moment o mulţime de dosare penale pe rol, cele mai multe pentru înşelăciune, iar în altele au chiar condamnări.

Condamnat la patru ani de închisoare

O primă condamnare Silviu Mihail Teodorescu o are încă din 23 iunie 2010, pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată. Judecătoria Slatina i-a dat şase ani şi jumătate de închisoare cu suspendare sub supraveghere, timp în care este obligat să se supună anumitor măsuri. La recurs, Tribunalul Olt l-a condamnat la un an de închisoare cu executare. Într-un alt dosar, de data aceasta unul ce are drept obiect înşelăciunea, atât Silviu Teodorescu, cât şi vărul şi asociatul său în acelaşi timp, Marius Gabriel Georgescu, au primit condamnări cu executare. În primă instanţă, Judecătoria Slatina l-a condamnat pe Teodorescu la patru ani de închisoare, în regim de detenţie, contopind astfel condamnarea anterioară. La apel, Tribunalul Olt a respins recursurile celor doi inculpaţi ca fiind nefondate. În prezent dosarul se află pe rol la Curtea de Apel Craiova, unde se judecă recursul. Primul termen a avut loc pe 17 mai, când s-a amânat din lipsă de apărare pentru Teodorescu şi Georgescu.
În mai puţin de două săptămâni, pe 21 iunie, este un nou termen, când cei doi ar putea primi condamnarea definitivă şi irevocabilă, drept pentru care vor executa pedepsele.
Într-un alt dosar penal, ajuns în faza de recurs la Curtea de Apel Craiova, Silviu Teodorescu este acuzat de înşelăciune de SC Prefabricate Vest SA Bucureşti. Termenul de judecată stabilit este abia pe 12 septembrie 2011.

13 firme înşelate într-un singur dosar

Strategia Teodoreştilor era una relativ simplă. Începeau relaţii contractuale cu diverse societăţi, toate decurgeau bine până când le câştigau încrederea. La toate astea se adăuga şi faptul că Florentina Teodorescu lucra într-o bancă, deci avea credibilitate. Prin acest scenariu au trecut şi soţii Pasă, administratorii SC Pasprod SRL.

 

 „În 2007, printr-una dintre firmele lui Silviu Teodorescu, între societăţile noastre s-a stabilit o relaţie comercială. El cumpăra de la noi soluţii auto. Relaţiile au continuat prin intermediul unei alte firme, pentru ca din 2008 să colaborăm cu o a treia firmă, SC Paniplus Grup SRL Scorniceşti, care cumpăra de la noi materiale de construcţii”, spune Carmen Pasă.


În perioada martie - mai 2008, Paniplus a achiziţionat materiale de construcţii în valoare de aproximativ un miliard şi jumătate lei vechi. Plata a fost făcută prin file CEC.

 

„Am introdus filele CEC pe 14 mai 2008, la Banc Post, şi la câteva zile banca ne-a anunţat că filele au lipsă totală de acoperire”, mai spune Carmen Pasă.

 

Aşa, nişte oameni de bună credinţă au rămas fără cea mai mare parte a muncii de o viaţă. Societatea a intrat în faliment, nu s-a mai putut acoperi linia de credit şi s-a trecut la executare silită. În prezent, la Tribunalul Olt există un dosar penal, în care 13 firme au fost înşelate de Mihail Silviu Teodorescu: Pasprod, Flaver Gab, Sirino, Boromir, El Prest, Grony, Mitliv Oltconstruct, Conselectric, Auto Crisevi, Vlad Construct, Olt Oil, Romtimex, Marcus Impex.
 
Cine se aseamănă se adună

Spăşitele victime ale Mafiotului nu au numai dosare penale, ci şi civile sau comerciale. Silviu Teodorescu a fost executat silit de Asiban SA Slatina, iar către SC DH Auto Rent SRL are de plătit încă din 2008 12.897,39 lei, sumă ce reprezintă chiria pentru un autoturism.
Nici soţia nu e mai brează, din 21 martie 2011 şi ea se poate lăuda cu un proces penal pe rol. Obiectul dosarului... înşelăciune, ca şi în cazul soţului, că doar a avut de la cine învăţa. După trei amânări, pe 30 iunie, procesul are un nou termen la Judecătoria Slatina.

 
Aveţi ceva de comentat?
Share/Bookmark
Numele dumneavoastră:




Introduceţi codul:
Comentariul:
Gazeta Nouă nu este responsabilă juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.
38. alin  26 august 2011, 23:06
sotii teodorescu sunt niste sarlatani,suntem o groaza de cunostine (amici) ai lor care i-am imprumutat cu bani ...si nu i-am mai vazut inapoi!!! atat 4ei cat si ceilalti din dosar sunt intr-adevar hoti,sarlatani, escroci,si nu in ultimul rand camatari!!! nu le mai luati apararea unor asemenea rebuturi sociale care au ne fac tara de ras in toata europa!! puscaria sa-i manance ca isi merita pedeapsa toti dupa cat rau au facut atator familii si oameni care au avut incredere in ei! mihai teodorescu si fufa lui de nevasta inseala oamenii inca de cand sau cunoscut in 2004,aceasta tuta "camatareasa" ordinara l-a despartit si de sotia lui.
37. marius  14 iunie 2011, 11:20
Vor spune adevarul si atat, sunt convins de asta.Veti vedea.
36. tot eu  13 iunie 2011, 22:26
Teodorestii ar face bine sa spuna si ei adevarul asa cum au facut si ceilalti martori sau parti vatamate.Oricum nu mai au credibilitae si nu stiu cum ar putea sa mai rastoarne situatia.Macar frica de Dumnezeu sa ii determine sa faca asta si sa ii ajute tot Dumnezeu sa isi spele constiinta de raul pe care l-au facut trimitand oameni nevinovati in puscarie!
35. busuioc  13 iunie 2011, 17:52
Daca in cazul acestor hoti se poate intoarce roata (adearul) dar de ar fi sa fie cercetati camatarii Iacobescu Valentin si Gogioman Bebe, ce sanse ar fi? ZERO ca e capul camatarilor in spatele lor, tata Eugen de ii scapa pe nemernici
34. bambi  13 iunie 2011, 13:24
acest dosar este o facatura ordinara, sa speram ca adevarul va iesi la iveala si aceste parti vatamate carora le-au fost puse in gura cuvintele de catre procurori sa se gandeasca de 2 ori inainte sa minta cu atata nerusinare
33. oana  13 iunie 2011, 00:38
,,, cine e ursul in acest proces??????
32. oana  12 iunie 2011, 20:38
cainii latra,ursul merge....
31. justitiarul  12 iunie 2011, 09:31
Nu am cunostinte intre interlopi si nici macar prea multe date despre acestia,asa ca nu vreu sa vorbesc in necunostinta de cauza.Cele spuse de mine pana acum sunt doar parerile mele in ce priveste numai si numai cazul in spetza.Enache a dat deja nume si stim cu totii ca nu e vorba nici de cei de la Vacanta si nici de Bercea,ci de oameni care stau bine asezati in scaune de piele si care se pretind a fii onesti aparatori ai legii.Dupa cum am mai spus,sa avem insa rabdare.Ce e bine,ca au inceput sa miste lucrurile in dosarul asta si se pare ca adevarul incepe sa isi faca loc deasupra minciunilor urzite de unii si altii cu atata neindemanare.
30. stagiar  12 iunie 2011, 00:02
ha ha ce vreti sa spuneti ca acest Enache este liderul camatarilor????? e de toata jena , ca era camataras da, ca multi altii din Slatina, dar hai sa spunem lucrurilor pe nume.....stie toata politia si procuratura cine sunt lideri pe OLT. Sau uitam cumva de Bercea, de clanul KUrt ,de valutistii de la Vacanta....etc..,etc
29. justitiarul  11 iunie 2011, 22:59
Enache a promis ca dupa ce acest dosar se va finaliza si cei ce nu aveau ce cauta in aceast caz vor fii achitati,va scopate dovezile care acuza acele persoane publice sus-puse care au facut camatarie cot la cot cu el si l-au sprijinit in activitatea infractionala.Sa nu uitam ca DNA-ul deja este pe fir!Ca exista o mafie a camatariei care il are pe Enache lider,e adevarat.Asteptam insa sa fie cercetati si arestati cei cu adevarat vinovati si care au comandat arestarea unor non-name-uri pentru a se scoate ei!
28. stagiar  11 iunie 2011, 21:54
foarte buna remarca la p 27 ,in acest dosar nu numai ca arestarile s-au facut la comanda dar si cercetarea penala a fost abuziva
27. justitiarul  11 iunie 2011, 20:44
In America nici macar cei mai temuti criminali nu sunt arestati pana ce nu exista probe solide ca sunt vinovati.Numai la noi se fac arestari la comanda si fara dovezi.Pentru acesti detinuti fara vina statul si asa sarac,cheltuie bani cu nemiluita.Bine ca mai exista si magistrati ca aceasta dna.judecator care a avut taria sa elibereze pe cei nevinovati.Pana la sfarsitul procesului vom afla care si ce vina a avut dar e normal sa fie cercetati in libertate atata timp cat inteleg ca nu au fost recunoscuti la audieri.
26. adrian  11 iunie 2011, 12:34
Ei bine,uite chiar am fost in sala la cateva dintre sedinte.Nu am absolut nicio legatura nici cu inculpatii,nici cu partile vatamate.Dar in calitate de absolvent al facultatii de drept am avut curiozitatea sa vad cum decurge un astfel de proces.Asa ca...stiu ce vorbesc
25. cineva  10 iunie 2011, 20:28
D-le Adrian ai fost cumva prezent la procesele lui Enache ??? l-ai auzit dumneata ca se declara vinovat ???? eu cred ca ai inteles gresit !Dansul sustine ca doar pe cativa dintre inculpati ii cunoaste , dar nu ca a format un grup cu acestia , e cale lunga pana aici!
24. adrian  10 iunie 2011, 18:15
Toti ne dam cu parerea in cunostinta sau nu de cauza.Unii dintre noi tin partea inculpatilor,altii partilor vatamate.In functie de care pe cine cunoaste.Daca sotii Teodorescu sunt adevarate victime de ce nu se prezinta la procese sa isi sustina declaratiile?Inteleg ca Enache isi bate gura de mult spunand ca intradevar,el si inca o parte dintre inculpati isi gasesc locul acolo unde sunt acum.Dar tot el spune ca unii dintre inculpati nu au ce cauta in dosar.Sa se prezinte domnii Teodorescu in instanta si sa spuna si ei,ca si ceilalti,cine si cu ce i-a amenintat.Asa ar fii cinstit.Faptul ca au alte procese pe rol sau condamnari nu conteaza decat in ce priveste probitatea lor morala.Sa nu mai aruncam cu noroi in unul sau in altul pana ce nu vom vedea ce vor spune si aceste ultime parti vatamate neaudiate pana acum.Sa ii lasam pe cei ce au fost pusi in libertate sa se bucure de familii si de prieteni si sa asteptam sa se faca dreptate.Apoi vom mai discuta.Cu siguranta unii dintre cei eliberati sunt nevinovati asa cum poate sunt si vinovati printre ei.Cert e ca arestul asta preventiv e de mult puscarie pentru inculpati!Se vede clar insa ca dna.judecator e interesata sa scoata adevarul la lumina.Si cred cu tarie ca o va face pana la capat!
23. monica  10 iunie 2011, 16:52
daca e sa judecam logic vinovati in egala masura sunt si cai care dau si cei care cer
22. M  10 iunie 2011, 15:02
LASATI COMENTARIILE SI VOM VEDEA CINE VA CASTIGA PANA LA URMA.
21. A  10 iunie 2011, 14:58
Eu stiu una,iubeste o persoana foarte mult, o persoana publica care a participat la dosar.
20. me  10 iunie 2011, 14:25
wow... uitasem D-NA TEODORESCU ARE CHIAR FOARTE MULTE DE SPUS (CA DE FACUT STIE EA MAI BINE CE A FACUT SI CU CINE))) ,VA TREBUI SA RASPUNDA LA FOARTE MULTE INTREBARI , SA VEDEM CE VA SPUNE SOTUL DANSEI DESPRE NENUMARATELE ESCAPADE AMOROASE ALE ACESTEIA
19. pentru escroci  10 iunie 2011, 14:21
acesti escroci eleganti amana toate aceste procese in care sunt implicati ....procurorii le-au promis multe dar se vor lupta cu un sistem nu doar cu Mafiotu. Sa speram ca d-na judecatoare va lua cea mai buna si dreapta decizie.
18. euSIATAT  10 iunie 2011, 14:18
ASA ESTE D-NA tEODORESCU ARE F MULTE DE SPUS........poate spune si cu cine traia din randul bineinteles DIICOT CRAIOVA. Poate si aminteste cine o tinea in brate si la propriu si la figurat. S-ar putea ca cel mare sa dovedeasca k nu e dracul asa negru , ca , de........si cand stii ca le ai dat miliarde si dupa ti rad in nas , te jignesc si te trateaza ca pe un gunoi , normal ca nu le dai cu sarut mana , ca nu ai cum , tu crapi si ei se distreaza...dar , timpul nu e trecut urma conteaza!
17. B  10 iunie 2011, 14:09
aceasta d-na TEODORESCU a avut ocazia sa aiba prima cuvantul dar a refuzat sa vina la audieri , de ce???? sa mai inventeze minciuni dupa ce au fost audiate celelalte parti
16. pt unul  10 iunie 2011, 14:06
10 mld au sa dea in continuare la acesti ""camatari'' ,sunt acte care atesta acest lucru
15. A  10 iunie 2011, 14:01
eu gandesc ca daca nu le lua mafiotul tot isi achitau cecurile asa cum a facut-o o onumita perioada si atunci nu mai erau infractori,nu credeti?
14. UN CUNOSCATOR  10 iunie 2011, 13:58
DIN ANUMITE SURSE, IN DOSAR ULTIMUL CUVANT IL VA AVEA DNA TEODORESCU SI O SPUN DIN SURSA SIGURA, SA NU FIE SIGURI DE LIBERTATEA LOR NICI CEI CARE AU FOST ELIBERATI, NU VA IERTA NIMIC SI ARE MULTE MAI MULTE INFORMATII DECAT A DECLARAT IN DOSAR.
13. me   10 iunie 2011, 13:54
Nu vreau sa fiu in pielea partilor vatamate, care au fost audiate in fata instantei, si care au fost tratate ca niste persoane execrabile, doar pentru ca au avut impertinenta sa fie sarace, sa aiba nevoie d ebani, si care au avut nesansa sa-l intalneasca pe Enache, un sfant, de altfel, caruia i-a fost mila, i se rupea sufletul de necazul lor, si si-a rupt de la gura, dandu-le bani. Partile vatamate au fost atacate in instanta atat de avocati, cat si de inculpati, in timp ca dadeau declaratii si retraiau momentele de teroare prin care au trecut. Nu vreau sa fiu in pielea lor cand vor merge pe strada si ii vor privi in ochi pe inculpatii care i-au terorizat si care, de 1 saptamana sunt liberi.
12. pentru '' cunoscator''  10 iunie 2011, 13:52
un jurnalist nu-si permite vreodata sa editeze stiri fara sa verifice continutul si veridicitatea acestora.Tot ce contine aceasta stire este numai adevar , poate verifica oricine acest lucru , aceasta familie chiar asa este , se erijeaza in victime dar de fapt ei sunt adevaratii infractori
11. unul  10 iunie 2011, 13:50
Asta cam asa e, cred ca ti-ai luat si ceva bani sa scri asa ceva.Teparii astia cum le spui tu,au ramas fara casa si au dat 10mld lei la camatari.Iar dnei Pasa scriei ca banii i-a mancat sotul dansei cu femeile,sa-l intrebe pe unde pentru ca banii i-ua fost platiti de teodorescu.
10. euSIATAT  10 iunie 2011, 13:41
Doamneeeeee, dar ce i care au iesit ce oameni cumsecade !!! ce nemernic Mafiotul , care i a ponegrit si i a luat dupa el, saracii politisti arestati si bolnavi pe deasupra , cata nedreptate... dar ca sunt niste jigodii ordinare care stau in continuare prin carciumi ca sa se refaca dupa detentie , nu vede nimeni . e nenorocit si tigan Mafiotu ca le a dat bani si cand a trebuit sa i returneze s au gandit ca e prea mult , castiga prea mult Mafiotu ... hai sa l tapim , de ce nu a spus d l Pata adevaratul motiv pt care a fost arestat , care a fost relatia dintre el si Mafiotul, nu i nimic ...martorii importanti vin si spun ultimul cuvant ! atunci se va vedea cine a fost camatar si cine le trage... NU AU SCAPAT NICI PE DEPARTE
9. me  10 iunie 2011, 13:39
Este incredibil cum abia acum, cand parte dintre inculpatii din dosarul lui Enache sunt liberi, au inceput sa apara stiri despre sotii Teodorescu. Ce importanta are faptul ca sunt inculpati in dosare penale? Vor fi pedepsiti pentru asta. Asa cum vor fi pedepsiti si Enache si celelalte persoane din dosar, pentru ca le-au adus prejudicii sotilor Teodorescu.
8. un cunoscator  10 iunie 2011, 13:32
"Nici soţia nu e mai brează..." Hal de jurnalist... Parca te si vad cum spargi semninte seara la Fantana Sperantei si te gandesti tu asa... cum sa faci compunerea asta a ta sa sune mai interesant. Si asigura-te ca stii ce spui, verifica-ti "sursele" de 2 bani. Nu cred ca ai dori sa fii in locul niciunuia dintre "teparii de ultima speta". Poate te alegi si tu cu un dosar pentru ce balmajesti. Stiu ca n-ai nicio vina, ca in creierul tau e vid, insa... gandeste inainte sa tastezi!
7. LEGE  10 iunie 2011, 11:59
SCRIETI FARA ROST,SA NU AVETI MARI SURPRIZE CAND VOR DA TEODORESTII DECLARATIILE.
6. o persoana  10 iunie 2011, 11:55
dna diana,dar nu nstiai ca teodorescu florentina in perioada cand sotul ei a avut probleme financiare din februarie 2008 iunie 2008 a stat in spital insarcinata fara sa iasa o zi, cum crezi ca l-ar fi favorizat din spital si ar fi inselat pas produl .Cred ca ar trebui sa faceti mai multe verificari pana a ponegri o persoana.
5. pentru lege  10 iunie 2011, 10:48
ai omis-o pe doamna CIOCARLAN ELENA (inspector ANAF)tepara la fel de mare cu procese pe rol, pe d-na SUSANU ELENA ...etc
4. lege  10 iunie 2011, 10:22
acest dosar este o facatura ordinara ,in scurt timp va iesi tot adevarul la iveala iar asa zisele ,,parti vatamate,, vor fi condamnate ,inclusiv domnul vali dascalu care este tot un escroc.
3. una  10 iunie 2011, 10:07
mare dreptate aveti , dar nici celalalte victime ale acestui proces nu sunt mai breze...
2. VALI  10 iunie 2011, 10:06
CEA MAI BUNA STIRE ....ADEVARATI JURNALISTI , FELICITARI D-NEI DIANA
1. unul  10 iunie 2011, 09:00
aia tepari de ultima speta si camatarii niste oameni cistiti si corecti,mama mama ce reclama buna,mai ca-ti vine sa le plangi de mila.procurorii astia ,niste nenorociti,vor sa bage saracii oameni in puscarie nevinovati.cati bani va dau astia sa le faceti reclama buna?
Ştiri pe bandă
 
Abonează-te la newsletter
 
 
Editorial