Balş 28º C
Caracal 29º C
Corabia 30º C
Drăgăneşti-Olt 29º C
Piatra Olt 29º C
Potcoava 27º C
Scornicesti 26º C
Slatina 28º C
 
Vineri, 25 iulie 2014   Mica publicitate Arhivă Contact Căutare:
 
Unimineral Agregate Noua
Logo Gazeta Nouă
Elpreco bun
Actualitate » 4 iulie 2013, ora: 17:07
facebook twitter Feed rss
 

Rezultate finale recensământ: populaţia judeţului Olt, în scădere cu aproape 53.000 de persoane

Populaţie Olt: 170.554 persoane în mediul urban, 265.846 în mediul rural

În aproape zece ani, populaţia judeţului Olt a scăzut cu 10,80%, ajungând de la 489.274 persoane, câte erau în martie 2002, la 436.400 în octombrie 2011. Mai mult, numărul total al oltenilor este cu aproape 100.000 mai mic decât acum 20 de ani, informează Institutul Naţional de Statistică (INS).

de Simona Rotaru
simona.rotaru@gazetanoua.ro

INS a anunţat joia aceasta rezultatele finale ale recensământului din octombrie 2011. La nivelul judeţului Olt s-a înregistrat o scădere a populaţiei cu 52.874 de persoane, ajungându-se la o populaţie totală de 436.400 de persoane, din care 222.115 sunt femei. Aproape două treimi dintre olteni, respectiv 265.846 de persoane, locuiesc în mediul rural, mai arată datele finale. Pe de altă parte, 6.461 de olteni sunt temporar plecaţi în străinătate, iar 8.268 sunt plecaţi din ţară de mai bine de douăsprezece luni, cei mai mulţi optând pentru Italia sau Spania. Cea mai numeroasă categorie de vârstă este cea formată din persoane care au între 40 şi 44 de ani, 38.575 persoane, urmată de grupa de vârstă 35-39 de ani. Din punct de vedere al stării civile, cei mai mulţi locuitori ai judeţului Olt sunt căsătoriţi, 221.785, urmaţi de necăsătoriţi, 153.025 şi divorţaţi, 13.392.

Etnie şi religie: 6% din olteni au refuzat să dea informaţii


În ceea ce priveşte etnia, majoritatea oltenilor, adică 400.089, sunt români, urmaţi de: romi, 9.504; maghiari, 66; turci, 27; italieni, 19; germani, 11, polonezi şi sârbi, câte şase persoane; bulgari şi ucraineni, câte cinci persoane; macedoneni, patru; ceangăi, trei. De asemenea, aproximativ 6% dintre olteni nu şi-au declarat etnia. Religia ortodoxă continuă să fie îmbrăţişată de cei mai mulţi dintre locuitorii judeţului, respectiv 407.159 persoane. A doua religie ca număr de adepţi este adventistă de ziua a şaptea, cu 1.003 persoane. Alte structuri confesionale declarate la recensământul din octombrie 2011 sunt: penticostală, 406 adepţi; baptistă, 355 adepţi; martorii lui Iehova, 208 adepţi; romano-catolică, 173 adepţi; creştină după Evanghelie, 103 adepţi; Evanghelică, 61 adepţi; musulmană, 55 adepţi; greco-catolică, 51 adepţi; reformată, 24 adepţi. Pe de altă parte, 81 de olteni au spus că sunt „fără religie”, 42 s-au declarat atei, iar 26.609 persoane au refuzat să ofere informaţii referitoare la religie.


Un sfert dintre olteni au studii gimnaziale

Rezultatele finale ale recensământului arată că din punct de vedere al studiilor, cei mai mulţi dintre olteni au absolvit opt clase, respectiv 107.366 persoane. Alţi 93.733 de olteni au studii liceale, 73.479 au terminat patru clase şi 66.082 au absolvit o şcoală profesională sau de ucenici. Studii superioare au doar 10% dintre olteni, la polul opus situându-se oltenii fără şcoală absolvită, ce reprezintă în jur de 5% din populaţia judeţului. Mai mult, aproape 5.600 de olteni sunt analfabeţi, conform recensământului din 2011.

 
Alte articole din Actualitate:
1342 vizualizări, 12 comentarii
Aveţi ceva de comentat?
Share/Bookmark
Numele dumneavoastră:




Introduceţi codul:
Comentariul:
Gazeta Nouă nu este responsabilă juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.
12. nr. 11  7 iulie 2013, 15:52
A se citi PNCTD = PNTCD !
11. pt. nr. 10  7 iulie 2013, 15:48
Apoi, de unde dracu sa alegi in aceasta tara ? Toata lumea a ales PSD, ca drept razbunare pe PDL si era si normal ca intre PDL si PSD, sa aleaga pe cei de la PSD, ca doar ei dadusera jos nenorocitul de guvern Boc, al PDL. Si mai ramasese doar PP al sarlatanului Dan Diaconescu. Prin urmare, de unde sa alegi altii mai buni ? Sa vezi in 2016 ca lumea va alege din nou PDL-ul, daca PSD va avea derapaje si uite asa, schimbam pe dracu cu satana si invers, pentru ca efectiv in Romania, nu ai pe cine alege ! Pe cine ??? Sau ne intoarcem iar la PNCTD ??? Suntem blestemati sa nu avem si noi un partid in randul lumii ! Nu ar fi vorba ca a scazut numarul de locuitori, dar macar cei care mai suntem, sa fim condusi de oameni integri si inteligenti si nefuriciosi ... dar, unde gasesti asa ceva in Slatina si in Romania ???
10. A scazut nr.de RETARZI PSD?! ura!!!  7 iulie 2013, 15:32
cei mai imbecili cetateni din tara sunt in olt, fomisti, prosti, scalvi psd: se lasa furati si mituiti la alegeri, apoi...aia ii fura (stanescu, valcov, gasca de primari escroci psd etc), iar ei cu foamea in gat, saraciti si praf!!!!!!!!!! din pacate, si generatia noua tot dobitoci psd sunt..., la 70-80% pica la orice examen elevii din olt. ptiu!
9. cosmopolit de slatina  6 iulie 2013, 13:06
Super tare ! Populatia slatinei= National Arena !
8. Dorobantu  5 iulie 2013, 23:23
Slatina mereu a fost un oras mic si fara multe oportunitati.Ma doare capul cand aud gen Slatina e oras industrial,oras dezvoltat.Mi-ar placea mie sa fie asa dar pana una-alta uitati-va la bugetele oraselor Targu-Jiu si RM.Valcea ca sunt duble Slatinei chiar daca sunt infirm mai mari.Iar bugetul se face in cea mai mare parte din colectarea taxelor de la investitori.Realitatea e ca Slatina e cea mai saraca resedinta din cel mai sarac judet al Olteniei.Asa ca..pretentii mai mici
7. T  5 iulie 2013, 17:57
slatina va fi din ce in ce mai neatractiva pentru investitori.pai pe cine sa mai atragi cu o populatie de 60000 de locuitori cand si investitorii mici si medii cauta prag de 100 000 de locuitori.o sa ne multumim ca pana acum cu buticuri de cartier si firme locale
6. @luis  5 iulie 2013, 16:25
Populatia scade dar in Romania penytu ca multi pleaca in afara la lucru.In 80% din tari,populatia creste.Iar la noi in tara populatia scade in orasele mici si se aglomereaza in preajma marilor orase,exemplu apropiat de noi Craiova unde doar preajma orasului are o populatie de peste 100.000 locuitori(in afara de populatia orasului).Slatinenii in mare parte aleg sa ramana in alte orase unde termina facultatea sau alte motive iar altii pleaca in vestul europei
5. soso  5 iulie 2013, 15:02
Slatina = 66.700 locuitori. rezultate finale recensamant 2011.
4. luis  5 iulie 2013, 14:18
Este bine ca populatia scade pentru că au scăzut si resursele planetei. Creșterile populației, ale aglomerării, duc la conflicte mai multe, la foamete și la o distrugere mai rapidă a terrei de către furnicarul de pe ea. De ce nu spune tătuca Băsescu care trage semnale de alarmă , din ce ar trăi o populație mai numeroasă?
3. pt. nr. 2  5 iulie 2013, 12:04
Desi gasisem si eu populatia Slatinei pe internet, totusi as fi vrut s-o scrie si ziarista, ca asa ii sta bine unui articol bine documentat. Dar, n-a fost sa fie asa ... ziarista, ne-a detaliat alte aiureli ... da nenea de la nr. 2, iti voi oferi o bere, ca nu sunt zgarcit !
2. @1  5 iulie 2013, 11:45
Slatina are acum 61.350 locuitori din 79.700.Dai o bere? Cele mai mari scaderi din tara :Iasi,Constanta,Craiova au ajuns sa aiba 250.000 locuitori insa zonele metropolitate depasesc 350.000 ceea ce arata ca multi din aglometaria orasului si-au facut casa mai la margine :)
1. pt. ziarist(a)  4 iulie 2013, 21:00
Ma doare pe mine-n izmene, de cate religii sunt si cati gura-casca sunt in religiile respective ! Eu as fi vrut sa stiu, cati locuitori are Slatina ... dar matale nu ai scris acest amanunt important, ne-ai luat cu religiile si cu divorturile ...
Ştiri pe bandă
 
Abonează-te la newsletter
 
 
Editorial