Balş 13º C
Caracal 14º C
Corabia 15º C
Drăgăneşti-Olt 14º C
Piatra Olt 13º C
Potcoava 12º C
Scornicesti 13º C
Slatina 13º C
 
Miercuri, 26 noiembrie 2014   Mica publicitate Arhivă Contact Căutare:
 
Unimineral Agregate Noua
Logo Gazeta Nouă
Elpreco bun
Politică » 25 iulie 2012, ora: 17:16
facebook twitter Feed rss
 

Felicia Man, numită oficial în fruntea ISJ

Felicia Man, numită oficial în fruntea ISJ

Liderul OFSD Olt este noul inspector general al Inspectoratului Şcolar al Judeţului Olt, numirea sa fiind făcută printr-un ordin de ministru, miercuri după-amiază. Felicia Man îl înlocuieşte pe liberalul Nicolae Drăghici, o prezenţă efemeră în fruntea instituţiei.

de Ionuţ Jifcu
ionut.jifcu@gazetanoua.ro

Felicia Man a fost numită, miercuri după-amiază, în funcţia de inspector general al ISJ Olt, mandatul ei urmând să intre în vigoare de joi. Dascălul de la Şcoala „Ştefan Protopopescu” din Slatina a declarat pentru Gazeta Nouă că, pentru început, îşi propune să reinstaureze ordinea în instituţia care coordonează destinele învăţământului oltean.

 

„Mâine va fi o mică ceremonie de învestire. Revin cu gânduri de echilibru, de dialog. Vreau să restitui ordinea şi echilibrul în instituţie pentru ca acest lucru să fie transmis şi întregului sistem”, a declarat noul „general”.


Şefa Organizaţiei de Femei a PSD Olt este profesor de Chimie la Şcoala Generală „Ştefan Protopopescu“ din Slatina. Ea a ocupat funcţia de inspector şcolar general adjunct, pentru o perioadă de câteva luni, în anul 2009. Atunci, a fost schimbată din funcţie de primul guvern condus de Emil Boc, după ce a semnalat demiterile abuzive de directori pe care le făcea Marius Bălaşa, fostul „general”, şi Marin Ionică, adjunct în cadrul instituţiei care coodonează activitatea învăţământului oltean. Felicia Man reprezenta, în 2009, tot Partidul Social Democrat în cadrul ISJ şi se plângea că directorii simpatizanţi ai acestui partid sunt schimbaţi în mod abuziv sau împinşi să demisioneze din funcţie. Scandalul s-a încheiat după ruperea alianţei de guvernare dintre PSD şi PD-L, în final Felicia Man pierzându-şi funcţia. Felicia Man îl înlocuieşte în funcţie pe liberalul Nicolae Drăghici, care se pare că va avea un mandat foarte scurt în fruntea ISJ Olt. Încă de la instalarea în funcţie, Drăghici a trecut la demiterea unor inspectori şcolari, reuşind chiar „performanţa” de a trimite la catedră opt subalterni, într-o singură zi.

Mariana Gheorghe rămâne inspector general adjunct

Noul inspector general al ISJ Olt a vorbit şi despre componenţa echipei de conducere a instituţiei. Ea a precizat faptul că pe funcţia de inspector şcolar general adjunct va rămâne Mariana Gheorghe, cea care, anterior, s-a aflat la conducerea ISJ, timp de trei ani.


Mariana Gheorghe este inspector şcolar general adjunct din 29 mai, când a fost înlocuită pe Gianina Pîrvu, care s-a întors la catedră, la Colegiul Naţional „Radu Greceanu” Slatina. Mariana Gheorghe a mai ocupat funcţia de inspector general adjunct pe vremea când instituţia era condusă de Marius Bălaşa, acum director în cadrul Ministerului Educaţiei.

 
Aveţi ceva de comentat?
Share/Bookmark
Numele dumneavoastră:




Introduceţi codul:
Comentariul:
Gazeta Nouă nu este responsabilă juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.
33. Parinte  9 august 2012, 22:49
Imi pare rau ca se vorbeste urat, dar Munteanu nu-si mai face treaba la scoala.A se vedea rezultatele.In ce o priveste pe cealalta nu ma pronunt, nu o cunosc prea bine.
32. pentru 31  6 august 2012, 17:03
Te rog sa ai bunul simt sa nu postezi in numele altora. Persoana in numele careia postezi nu si-ar permite astfel de comentarii, iar persoana despre care postezi este un un foarte bun profesor. Daca esti profesor(asa cum presupun) sa-ti fie rusine, faci de ras cinul profesional din care faci parte, asta e limbaj de mahala si nu de profesor.Iar daca esti colega cu cele doua la care faci referire sa-ti fie si mai rusine, te incadrezi cu succes in categoria ”mizerii umane”
31. Mihaela Pirna  5 august 2012, 21:18
Esti o vita Claudia!
30. ionut  27 iulie 2012, 18:34
Capra Man , pardon ,,domnita Man'' , nu este cu nimic diferita de javra ,,conita Gheorghe'' ! Ce dra.. se tot intampla cu acest inspectorat ca , atunci cand intri pe usa in sediu' mieroase numai a p.... (imputit). Fratilor invatamantul romanesc este organizat ca ,,matriarhat ''?
29. Dana Ciuca   27 iulie 2012, 13:08
NICI NU STITI VOI CINE MA SUSTINE! NU VETI REUSI SA MA DATI LA O PARTE ATAT CAT DAU CUIVA CE TREBUIE. HA HA HA! FRAIERILOR! Si ma pricep al naibii de bine cu datu'
28. Andra   27 iulie 2012, 13:02
Ma gandeam sa nu ma mai amestec in treburile altora ... adica pe scurt promit ca nu o mai sustin pe DANA CIUCA - mare DIRECTOR fara acte la Gradinita ,,ION CREANGA"; sa vina cineva competent.
27. Eu...profesor cunoscator de legislatie   27 iulie 2012, 12:58
Dna Inspector General verificati cum este posibil sa fie DIRECTOR o educatoare fara studii de specialitate necesare ocuparii acestui post....va rog verificati si luati masuri....GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT ,,ION CREANGA,, Pacat de aceasta institutie sa fie condusa de o ,,afacerista notorie,, NU E BINE PENTRU CADRELE DIDACTICE COMPETENTE SI MAI ALES PT. COPII..
26. Pt. dna Inspector Man, cu tot respectul  27 iulie 2012, 12:53
Speram ca nu faceti imprudenta sa o aduceti inapoi pe nemernica de Gabi Constantinescu....aveti grija!
25. Pentru Draghici- reloaded  26 iulie 2012, 19:10
Domnule Draghici, cum spuneai in articolul acela platit al ziaristului Sirghie- ca o experienta nu te sporeste decat cel mult o data in viata? Se pare ca ti-a fost de rau augur, pentru ca pe tine te-a sporit doar vreo luna si jumatate...si nici macar atat...Pe de o parte...Dar pe de alta, mama-mama ce te-a mai sporit!
24. LAE   26 iulie 2012, 13:30
LA CRIMPOIA PE CIND SCHIMBAREA FINEI PRIMARULUI MIREA ORI ESTE MENTINUTA CU AJUTORUL LUI VILCOV?
23. oltean  26 iulie 2012, 13:23
Man cat a fost la ISJ aschimbat si ea multi directori pe motiv ca nu sunt rosii,asa ca nu e cu nimic mai breaza decat altii,o javra pesedista care s-a jelit atata sa n-o mazileasca stanescu dupa ce l-a votat pe toma,dar sa stie ca visinaru o asteapta la cotitura!
22. GRI(Grupul pentru reforma invatamantului)  26 iulie 2012, 11:36
Asteptam, cu interes, o analiza serioasa a rezultatelor invatamantuli din OLT, din acest an.Noi am identificat cateva cauze ce au generat aceste rezultate:1)Atmosfera creata in scoli,jignind majoritatea dascalilor, prin acordarea Gradatiei de Merit unor profesori si directori ce nu si-au facut orele si nu au treaba cu invatamantul(propunem desfiintarea gradatiilor de merit si salarizarea decenta a tuturor profesorilor, urmata de o evaluare comprehensiva a activitatii acestora) 2)Disparitia tuturor "activitatilor",zise "proiecte" ce nu urmaresc decat obtinerea de adeverinte 3)asigurarea unui management performant in invatamant;la asa experti in management ,asa rezultate(sunt si cateva exceptii carora le recomandam mai multa vizibilitate)4)lipsa de prfesionalism a inspectiei scolare(este suficient sa observam ca cei ce au sustinut definitivatul si nu l-au promovat,au majoritatea 10 la inspectie). Avem profesori exceptionali, capabili sa schimbe starea actuala ...
21. pop  26 iulie 2012, 11:05
draghici asculta refrenul juvenil,,draghci ba e aici ,ba nu e aici,hai la groapa cu furnici''
20. Pentru Draghici  26 iulie 2012, 09:49
Draghici esti in cadere libera! Rupea-ti-ai gatul!
19. cineva  26 iulie 2012, 09:39
bine c-am scapat de spagarul si libidinosul de draghici;asteptam sa plece si capra, adica mariana gheorghe,cica asa i se spunea pe la bals.am dreptate domnul valcov?ce zici o mai tii pe capra la isj?
18. JOS CHIORU', JOS HANDICAPATU', JOS MAFIA PDL  26 iulie 2012, 09:22
HUUUUUUUUUUUUUUUOOOOOOOOOOOO PD CACATILOR!!! O sa umpleti puscariile dupa ce pleaca CHIORU'
17. yyy  26 iulie 2012, 09:12
jos mariana jos nemernica
16. Medicul de garda  26 iulie 2012, 03:48
Multi identifica,gresit, BASISMUL cu PROSTIA. Este o gresela extrem de grava dar ,ce-i drept,comoda pentru intelect.Dimpotriva, BASISMUL adevarat este boala unora cu un IQ relativ ridcat si obligatoriu “intelectuali de dreapta” .BASISTUL ,ce se respecta,este RESENTIMENTARUL zilelor noastre. BASISTII sunt singurii, trimisi de providenta,capabili sa ne conduca.Dau explicatii falacioase pentru jaful la care au fost supusi cetatenii , si la care au fost partasi acceptand “favoruri” de la puterea politica. Ne vorbesc,aproape lacrimand, despre iubirea de patrie,despre valorile europene,despre sacrificiu, despre reforma invatamantului,despre reforma sanatatii,… Solutiile lor “isi trag seva”din prezent si ne prezinta,argumentand sofistic, binele de care vom avea parte,probabil, in VIITOR, daca ei ne vor conduce(faptul ca o ducem rau in prezent este doar o festa ce ne-o joaca simturile) . Ei sunt anticomunisti, dar retorica lor propagandistica este tipica acestuia…Intrebarea este: se va descoperi vaccinul ?
15. Mincinosul de serviciu...  26 iulie 2012, 01:07
Faptul ca euro s-a devalorizat fata de dolar(1.35 la 1.21)este consecinta incercarii USL de a ma demite. Nu numai Romania,dar si Europa se vor prabusi fara mine.Ca va cred prosti,si va calculez pensiile si salariile in dolari,crezandu-va ignoranti,, e un vechi obicei de-al meu. Ca am chemat elevii la mitingurile mele in 2009, promitandu-le ca vor lua BAC-ul e doar o gluma.M-ati recunoscut? Sunt eu Traian si va astept pe 29, sa votati DA!
14. PSD  25 iulie 2012, 23:53
ce mai cauta invatatoarea de mariana gheorghe inspector adjunct....parca pdl nu mai este la putere.Acum citeva zile zicea oamenilor din Bals sa nu mearga la vot.
13. pt. nr. 12 xxx  25 iulie 2012, 23:07
Jos PDL ! Jos Basescu ! hai cu totii la vot pe 29 iulie ...
12. xxx  25 iulie 2012, 22:55
bai handicapatilor tot valcov si mariana gheorghe conduce invatamantul din olt, adica tot pdl este la putere cu toti directori lor, asa ca la munca fraierilor.
11. Pt. Gabriela Constantinescu  25 iulie 2012, 22:45
Fa panaramo, nu intelegi ca sa zis cu tine! Termino cu duioasele comentarii, ai impresia ca revii? Crezi ca Felicia uita ce i-ai facut? JAVRA!
10. aaaa  25 iulie 2012, 21:56
Nu o cunosc pe doamna Man ,dar stiu ca e profesocr ,nu invatator.Parca suna mai bine.
9. hai lingaii hai ...  25 iulie 2012, 21:46
S-a deschis lista lingailor, hai grabiti-va si pupati-o la ... cingatoare !
8. Ionelas  25 iulie 2012, 21:44
Felicitari si mult succes!
7. ada  25 iulie 2012, 21:35
Bine ca a plecat nespalatul de Draghici ca nu-i mai da nimeni cu p... de nas.Orice cal ajunge gloaba.
6. cat   25 iulie 2012, 20:54
felicitari.bine ca nenorocitul de draghici a plecat
5. lass  25 iulie 2012, 20:44
s-o frec in bul
4. ion  25 iulie 2012, 19:49
Care este motivul pentru care pdl mai are postul de inspector scolar adjunct? Vreau si eu o explicatie rationala, de bun-simt, nu politica, doamna Man! Felicitari!
3. vechea poveste ...  25 iulie 2012, 19:49
Cum apare un sef nou, gata si lingaii ...
2. Jardin  25 iulie 2012, 19:46
Da,Da e ok....speram sa apara un pic de profesionalism in invatamantul oltean. Felicitari !!
1. Profesorii saluta numirea Doamnei Man...  25 iulie 2012, 18:10
...si asteapta,nerabdatori,o strategie "profesorocentrista" de reforma a sistemului.
Ştiri pe bandă
 
Abonează-te la newsletter
 
 
Editorial